ایت الله سید علی میلانی

حضرت آیت الله سید علی میلانی

آیت الله سید علی میلانی در ماه مبارک رمضان سال 1367 هجرى قمرى در شهر نجف اشرف در خانواده اى اصیل و ریشه دار علم و فضیلت دیده به جهان گشود.
در دوران کودکى در معیّت پدر بزرگوارش آیت اللّه سیّد نور الدین میلانى به کربلاى معلاّ مهاجرت کرد، پدرش از علما و دانشمندان بزرگ کربلاى معلاّ وامام جماعت حرم امام حسین (علیه السلام) بود، ولى پس از مهاجرت به ایران چندى در شهر رى به نشر و ترویج مکتب اهل بیت (علیهم السلام)پرداخت و در سال 1425 هجرى قمرى در کنار حرم حضرت عبدالعظیم حسنى بدرود حیات گفت و در شهر مقدس قم به خاک سپرده شد.
استاد دروس مقدماتى و سطح را در حوزه علمیه کربلاى معلاّ با موفقیت به پایان رسانید. دروس مقدّمات را از استاد علاّمه حجّت مجاهد مرحوم سید محمّد، فرزند آیت اللّه سیّد مرتضى آل صاحب ریاض طباطبائى و دروس سطح و پایه را از محضر علماى بزرگ از جمله: شیخ محمّد شاهرودى، شیخ محمّد حسین مازندرانى، شیخ عبدالحسن بیضانى و سید محسن جلالى کشمیرى فرا گرفت.
آنگاه براى تکمیل دروس به نجف اشرف مهاجرت کرد و در حوزه کهن آن دیار در دروس بزرگان فقه و اصول شرکت جست، متأسّفانه دیرى نپایید که بنا به دستور حزب بعث کافر و ستمگر، در سال 1390 هجرى قمرى به همراه دانشمندان و فضلاى ایرانى و عدّه اى از شیعیان ناگزیر به ترک کشور عراق شد، و رهسپار ایران گردید.
ولى نخست طبق صلاحدید جدّ بزرگوارش حضرت آیت اللّه العظمى میلانى (قدس سره) راهى مشهد مقدس شد و در دروس عالى آن مرجع بزرگ در حوزه علمیه مشهد مقدس شرکت جست و همواره در خدمت آن بزرگ مرجع، خوشه چین علوم او بود تا آن که در ماه رجب سال 1394 هجرى قمرى جهان تشیع به سوگ آن مرجع عالى قدر نشست و آن عالم وارسته بدرود زندگى گفت.
در همین اوان بود که شهر مقدس قم و حوزه علمیه، بر اثر حوادث و پیشامدهاى کشور عراق، میزبان علما و دانشمندان از مهاجران عراق بود، روى این اصل معظم له براى تکمیل تحصیلات عالیه و افاده و افاضه اندوخته هاى علمى و معنوى رهسپار قم گردید و از محضر بزرگان و مراجع در فقه و اصول بهره برد. از جمله:حضرات آیات عظام سید محمّدرضا موسوى گلپایگانى، شیخ حسین وحید خراسانى، سید محمّد حسینى روحانى، میرزا کاظم تبریزى، شیخ مرتضى حائرى .
وى در طى این دوران همواره ملازم و همراه دو تن از مراجع بزرگ همچون آیت اللّه گلپایگانى و آیت اللّه وحید خراسانى بود، و دروس فقه و اصول آن دو بزرگوار را به رشته تحریر درآورد و چند جلد از تقریرات بحث فقهى آن مرجع با تقریظ هاى ارزشمندى که به مقام علمى معظم له اشاره دارد به دستور آن مرجع به زیور طبع آراسته است.
با این وجود، کتاب تحقیق الاصول وى که تقریرات بحث هاى اصولى مرجع عالى قدر آیت اللّه وحید خراسانى است، به چاپ رسید و منتشر شده است.
در این راستا معظم له از هنگام ورود به حوزه علمیه قم به تدریس و تألیف اشتغال دارد و ده ها تن از طلاب و دانشجویان علوم دینى را در مراحل گوناگون پرورش داده و ده ها جلد کتاب در علوم مختلف به رشته تحریر درآورده است.

تالیفات:
بلغه الطالب در تعلیق به بیع مکاسب تقریر درس آیت‏اللَّه گلپایگانى
کتاب القضاء 2 جلد تقریرات درس آیت‏اللَّه گلپایگانى
کتاب الشهاده 1 جلد تقریرات درس آیت‏اللَّه گلپایگانى
خلاصه عبقات الانوار در امامه ائمه اطهار 25 جلد که ده جلد آن تاکنون به طبع رسیده است
تحقیق الاصول یکدوره کامل در حدود 10 جلد بحث آیت‏اللَّه وحید خراسانى (مخطوط)
بحوث فقهیه 5 جلد مباحث کتاب (احیاء الموات) و مکاسب محرمه و طهاره و صلاه از دروس آقاى وحید خراسانى (مخطوط)
بحوث فقهیه 3 جلد مباحث فقهى در کتاب طهاره از درس آیت‏اللَّه میرزا محمدکاظم تبریزى (مخطوط)
رساله‏اى در حدیث اصحابى کالنجوم در قم چاپ شده
رساله‏اى در حدیث (اقتدوا بالذین من بعدى) در مجلت تراثنا چاپ شده
رساله‏اى در حدیث (خطبه ابنه ابى‏جهل) در مجله تراثنا چاپ شده
اهل البیت فى نهج‏البلاغه در مجله تراثنا چاپ شده
رساله‏اى در شرح عباره محقق حلى در شرایع در نقل اموات (مخطوط)
رساله درالمتقین در مجله تراثنا چاپ شده
رساله در نماز ابی بکر در جاى رسول اللَّه (ص) در بیمارى آن حضرت در مجله تراثنا چاپ شده
رساله‏اى در حدیث علیکم بسنتى و سنه الخلفاء الراشدین در مجله تراثنا چاپ شده
دراسات در عبقات چاپ شده
النافع فى یوم القیامه در شرح منهاج الکرامه العلامه 2 جلد
شرح الکبرى منطق
حواشى و مقدمه کتاب آفه اصحاب الحدیث تألیف ابن الجوزى
حواشى و مقدمه کتاب الامام الثانى عشر تألیف محمد سعید عبقاتى
مستدرکات عبقات الانوار (حدیث الغدیر و حدیث النور- حدیث السقیفه).

 

مجمع علمی فرهنگی غدیر - مشهد مقدس