0 آیت‌الله نجم‌الدین طبسی: هیچ کس غدیر را انکار نمی‌کند. چرا نسبت به «غدیر» موضع جدی وجود دارد؟ یازدهمین اجلاس بین المللی غدیر مشهد مقدس ۱۴۳۹ ق
آیت‌الله نجم‌الدین طبسی:
هیچ کس غدیر را انکار نمی‌کند/ چرا نسبت به «غدیر» موضع جدی وجود دارد؟

آیت الله نجم الدین طبسی

آیت‌الله نجم‌الدین طبسی گفت: نسبت به عاشورا موضع‌گیری ندارند حتی یزید را هم محکوم کنند، کاری ندارند. اما در موضوع غدیر کنار نمی‌آیند، چون پیامبر تعیین تکلیف کرده‌اند.
به گزارش روابط عمومی «مجمع علمی فرهنگی غدیر»، دومین شب از یازدهمین اجلاس سالانه بزرگداشت غدیر با سخنرانی آیت‌الله نجم‌الدین طبسی با موضوع «استنادات امیرالمؤمنین به واقعه و حدیث غدیر»، سرودخوانی و بازخوانی پیام آیت‌الله صافی گلپایگانی به این اجلاس برگزار شد.
آیت‌الله نجم‌الدین طبسی با اشاره به اعتراف برخی راویان حدیث اهل سنت به وقوع واقعه‌ای دیگر همچون غدیر، اظهار کرد: روایتی از انس بن مالک آمده که در جریان بازگشت از جنگ تبوک نیز چنین برنامه‌ای بود، پیامبر بر فراز تپه‌ای رفتند، خطبه‌ای خواندند و در لابلای خطبه این جمله را فرمودند «ای مردم، چه شده؟ سخن از آل ابراهیم که به میان می‌آید، چهره‌هاتان بشاش، خندان و مسرور به نظر می‌رسد، اما همین که نامی از اهل بیت به میان می‌آید، مثل این است که یک انار در صورت شما بترکانند، شما را چه شده؟ چرا با آل محمد اینگونه برخورد می‌کنید؟
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در ادامه به بیان جایگاه ولایت‌پذیری در عبادت پرداخت و گفت: پیامبر می‌فرمایند «اگر یکی از شما با همه عبادات مردم کره زمین در پرونده اعمالش در قیامت حاضر شود، ولی ولایت علی بن ابی طالب نداشته باشد، هیچ ارزشی ندارد و خداوند او را با صورت به جهنم می‌اندازد».
وی به برنامه برخی افراد برای فراموشی واقعه غدیر اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه این موضع‌گیری کم و بیش در زمان پیامبر اکرم نیز وجود داشت؛ کسانی بودند که پشت پرده از این جریان حمایت می‌کردند که ای کاش در جبهه‌ها و جنگ‌ها از خودشان شهامت و شجاعت نشان می‌دادند! این افراد تکذیب غدیر را شروع کردند.
آیت‌الله طبسی خاطرنشان کرد: ما مقصریم، با این که امروز در اوج اقتدار به سر می‌بریم. شیعه در گذشته مسؤولیت‌پذیرتر از شیعه امروز بود؛ در گذشته مردم از هر کوی و برزن بغداد راه می‌افتادند، تا کاظمین در راهپیمایی روز غدیر شرکت می‌کردند و نماز به پا می‌کردند، این کار چقدر برای آنان هزینه داشت، بازار و خانه‌هایشان را می‌سوزاندند، هتک نوامیس می‌شدند و از آنان شهید می‌کردند، اما هر سال جمعیت بیشتر می‌شد.
وی با بیان این‌که تلاش دارند مردم را در جهالت و نادانی قرار دهند که اصلأ ندانند امیرالمؤمنین کیست، افزود: تلاش بر این بود مولا را فردی عادی جلوه دهند؛ مسعودی نقل می‌کند یک پیرمرد و اهل مسجد می‌گوید «چه خبر است اینقدر راجع به علی و معاویه صحبت می‌کنید؟ علی مگر پدر فاطمه نبود؟ فاطمه مگر همسر پیامبر و خواهر عایشه و معاویه نبود؟» پیرمرد می‌گوید «علی در حنین کشته شد!» حفظ مردم در جهالت، برای جلوگیری از آگاهی آنان بود.
این استاد حوزه علمیه اظهار کرد: شبهه می‌کنند که اگر به «ولایت» در غدیر استنادی بود، چرا امیرالمؤمنین به آن استناد نکرده است؟ به فرض این که موضوع غدیر راجع به ولایت نبوده باشد و موضوع محبت باشد، شما یک سند بیاورید که علی بن ابی طالب در قضیه غدیر به دوستی تمسک کرده باشند.
وی اضافه کرد: موارد متعددی وجود دارد که علی بن ابی طالب به غدیر و تفسیرات غدیر برای اثبات امامت و ولایت تمسک کردند.
آیت‌الله طبسی با تأکید بر این‌که اگر غدیر مطرح شود، جایی برای دیگران نمی‌ماند، تصریح کرد: نسبت به عاشورا موضع‌گیری ندارند، حتی یزید را هم محکوم کنند، کاری ندارند، اما در موضوع غدیر کنار نمی‌آیند، چون پیامبر تعیین تکلیف کرده‌اند، تکلیف کردند بعد از خودشان تا روز قیامت، کسی حق غصب خلافت را ندارد.
در ادامه، گفت‌وگویی تحت عنوان میز گفتمان با حضور یکی از فعالان حوزه تبلیغ و استبصار برگزار شد که در آن به گسترش روز افزون شیعه و موج گرایش به شیعه در دنیا اشاره شد.
این فعال فرهنگی با بیان این‌که گرایش به اهل بیت در دنیا بسیار سریع پیش می‌رود، اظهار کرد: در نیجریه میلیون‌ها نفر و در ترکیه و سوریه نیز تعداد زیادی شیعه شدند، در بسیاری کشورها نیز موج تشیع افزایش پیدا کرده است.
وی، کاهش فرزندآوری را یک معضل بزرگ برای کشور دانست و ادامه داد: ایمان ما به خدا و وعده‌های صادق او کم شد، از مسائل اقتصادی ترسیدیم و فرزندآوری را کم کردیم.
این فعال و مبلغ فرهنگی با بیان این‌که چرا مؤسسات فرهنگی به حاشیه‌های شهر نمی‌روند تا کار فرهنگی کنند، خاطرنشان کرد: وقتی با روی گشاده وارد مناطق محروم شوند، برایشان برنامه‌های متنوع برگزار و محبت اهل بیت را منتقل کنند، از انحراف آنان جلوگیری می‌شود.
وی با تأکید بر این‌که به دنبال شیعه کردن اهل سنت نیستیم، تصریح کرد: هدف ما استحکام بنیان‌های فکری و اعتقادی مستبصرین است؛ اگر با روش‌هایی، معارف و مبانی فکری اهل بیت را معرفی کنیم، همه جذب آن خواهند شد.
این فعال فرهنگی به بیان برخی روش‌ها در معرفی اهل بیت به جامعه اشاره کرد و گفت: معرفی کلمات و احادیث اهل بیت، تبدیل دعاهای اهل بیت به کتابچه، ارتباط با جوانان و نوجوانان و برگزاری اقدامات فرهنگی، چاپ سرگذشت و زندگی اهل بیت، پرهیز از کارهای تند و برگزاری برخی مجالس و اردوهای زیارتی، به معرفی هرچه بهتر اهل بیت کمک می‌کند.
وی اضافه کرد: بسیاری از مذاهب واقعأ با اهل بیت و معارف آنان آشنا نیستند، پس باید نسبت به معرفی اهل بیت به آنان همت داشت.

آیت اله نجم الدین طبسی

مجمع علمی فرهنگی غدیر - مشهد مقدس